Bratislava 3. novembra (TK KBS) Drevený symbol, ktorý už tri desaťročia križuje celým svetom, privítajú o necelé dva týždne (15. - 29. novembra 2014) aj mladí katolíci na Slovensku. Z Maďarska prevezmú od svojich priateľov kríž Svetových dní mládeže (SDM). Zavíta do 19 miest, precestuje vyše 1 400 kilometrov. Púť absolvuje s kópiou ikony Panny Márie z Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme. Toto podujatie je súčasťou príprav na SDM, ktoré sa o dva roky uskutočnia v poľskom Krakove. Slováci symboly privítajú po Bielorusku, Litve, Rusku, Ukrajine, Moldavsku, Rumunsku a Maďarsku. Potom ich odovzdajú do Čiech, odkiaľ sa vrátia do Poľska. Na príprave akcie sa podieľa vyše stovka dobrovoľníkov.
"Nikto sa nemôže dotknúť Ježišovho kríža bez toho, aby nezanechal na ňom niečo zo seba a bez toho, aby si nezobral niečo z Ježišovho kríža do svojho života. Túto vetu nám odkázal pápež František na SDM v Brazílii. Chceme ju zaniesť spolu s krížom aj medzi mladých na Slovensku. Chceme, aby sa mladí kríža dotkli, aby mu priniesli svoje radosti, trápenia i neúspechy. Aby sme cez kríž našli otvorené srdce toho, ktorý nás chápe a odpúšťa nám," hovorí o význame putovania kríža Ondrej Chrvala. "Mladí chcú stretávať a spoznávať pravého Krista, ktorý z lásky k človeku neváhal vziať na seba kríž. A preto ho prinášame k nám domov," dodáva tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS, ktorá púť kríža a ikony organizačne s dobrovoľníkmi zabezpečuje.
Kríž SDM je vysoký 3,8 metra a široký 175 cm. Súčasťou je i podstavec. Váži 40 kg. Mládeži ho zveril svätý pápež Ján Pavol II. (22. apríla 1984). Od roku 1994 putuje pred SDM v diecézach hostiteľskej krajiny a svoju púť potom končí v meste konania SDM. Býva tiež súčasťou krížovej cesty na SDM. Zvykom je, že počas záverečnej svätej omše, kedy pápež oznámi, kde sa uskutočnia nasledujúce SDM, mladí z hosťujúcej krajiny odovzdávajú kríž skupine mladých ľudí z krajiny, ktorá preberá štafetu SDM. Naposledy ho prevzali Poliaci od Brazílčanov. U našich severných susedov putuje od apríla, potom ho prijali v krajinách strednej a východnej Európy. Za 30 rokov prekonal milióny kilometrov. Chlapci a dievčatá ho nosia na pleciach, autami, lietadlami, putoval aj na psích záprahoch a na otvorenej lodi.
Kríž, ktorý príde na Slovensko, nie je originál. Pred rokmi ho nahradili kópiou, pretože jeho púte ho príliš poškodili. Prvý oficiálny kríž mládeže stojí v medzinárodnom mládežníckom centre sv. Vavrinca v Ríme, ktoré založil Ján Pavol II. a zveril ju Pápežskej rade pre laikov, organizátorovi SDM. V roku 1985, keď bolo Československo ešte v komunizme, sa ho tajne podarilo mladým dopraviť ku kardinálovi Františkovi Tomáškovi. Dvanásť študentov ho vtedy prinieslo v turistickom autobuse do Prahy. Istý reštaurátor odborne rozobral tento masívny kríž, aby sa mohol nepoškodený opäť spojiť. Na Slovensku už raz kríž privítali, po slovenských diecézach putoval v roku 2003. Tento raz príde v dňoch 15. - 29. novembra 2014. V každom z devätnástich miest, kde príde, ho očakáva špeciálny duchovný program s modlitbami, svätými omšami a adoráciami.
"Pápež Ján Pavol II. chcel, aby sa kríž stal znamením lásky Boha k mladým ľuďom vo všetkých kútoch sveta. Na kríži sa nachádza nápis: "Neste ho po zemi ako znamenie lásky Pána Ježiša k celému ľudstvu a ohlasujete všetkým, že vykúpenie a spása je len v Kristovi zomrelom a zmŕtvychvstalom". Aj my chceme vďaka nemu ohlasovať Krista," vysvetľuje význam jeho púte Mons. Tomáš Galis, predseda Rady pre mládež a univerzity KBS. Spolu s krížom príde aj ikona Panny Márie. Je vysoká 118 cm, široká 79 cm a má 38 kg. Mladým ju venoval pápež Ján Pavol II. v roku 2003. Ide o ďalší symbol viery, ktorý majú nosiť po celom svete spolu s krížom. Takmer dvojtýždňovú cestu týchto symbolov zabezpečí v dodávke Rada pre mládež a univerzity KBS. Každý deň s nimi bude v kontakte tím viacerých ľudí zo Slovenska a Poľska.
Slováci symboly preberú 15. novembra v kostole Krista Kráľa v Košiciach. Nasledujúci deň budú na celoslovenskom stretnutí akademickej mládeže Akadem, ktoré sa po prvýkrát vo svojej histórii uskutoční v Košiciach. Potom ich čaká cesta do Prešova, Bratislavy, Trnavy, Nitry, Pavloviec nad Uhom, Rimavskej Soboty, Banskej Štiavnice, Novej Bane, Banskej Bystrice, Ružomberka, Spišskej Novej Vsi, Spišskej Belej, Trstenej, Námestova, Krásna nad Kysucou, Martina, Žiliny a Dubnice nad Váhom, kde bude slávnostné odovzdanie kríža Čechom. V každom z miest čaká kríž a ikonu originálny program, ktorý je možné s časmi nájsť na stránke www.svetovednimladeze.sk.
TK KBS informovala Rada pre mládež a univerzity KBS
Zdroj: www.tkkbs.sk